Miroslav Dvořák čelil elitním útočníkům planety, s vážnou
nemocí ale bohužel bojoval marně
12.06.2008 | Autor: Václav Jáchim
Bývalý obránce Jihlavy sehrál ve dvojici s Dvořákem spoustu velkých mezinárodních akcí, potkali se i v Dukle. „Na Kukiho, jak se mu přezdívalo, mám jen ty nejlepší vzpomínky. Bezvadný kamarád, skvělý hráč. Výborně jsme si rozuměli. Do Jihlavy přišel v roce 1972 a zůstal dvě sezony, pak jsme se vídali dlouhá léta v reprezentaci,“ říká smutně Chalupa.
Miroslav Dvořák se narodil 11. října 1951 v Hluboké nad Vltavou, na místním Munickém rybnkíku posléze začal s hokejem. V roce 1965 přešel do Českých Budějovic, tamnímu Motoru byl věrný dlouhé roky. Po skončení zahraničního angažmá se vrátil a ještě koncem 80. let minulého století válel naši nejvyšší soutěž. V osmatřiceti letech!
Jeho schopnosti vynikaly při defenzivě, zejména v situacích jeden na jednoho, Dvořák ale uměl i zaútočit a účinně rozehrát. V Českých Budějovicích vytvořil legendární dvojici s útočníkem Jaroslavem Pouzarem. „Kapři z jihu Čech hokej uměli, to bylo jednoznačné. Je strašná škoda, že už Jarda Pouzar zůstal sám. Mirek měl vážné problémy, českobudějoviští mi nedávno říkali, že to je moc vážné. Ale jeho smrt mě přesto velmi zasáhla,“ říká Chalupa.
Spoluhráče a kamaráda v Hluboké před časem navštívil. „Dcera studovala v Českých Budějovicích, takže jsem se při návštěvě u ní zastavil také u Kukiho. V Hluboké měl svoji restauraci i hezkou arénu, která se jmenuje po něm. Moc jsem mu to přál, jen mě mrzelo, že k němu byl osud tak přísný. S vážnou chorobou si užil své, přesto nedával najevo žádnou lítost. Pořád bojoval,“ dodává Milan Chalupa.
Podobně hovoří i Milan Nový. Nejlepší střelec naší hokejové historie sehrál s Dvořákem stovky těžkých utkání. „Znali jsme se čtyřicet let, to je neuvěřitelné. V národním mužstvu jsme se poprvé sešli na mistrovství Evropy osmnáctek ve švýcarské Ženevě, které se hrálo na přelomu let 1969 a 1970. Pak přišla vojna a velké dospělé turnaje,“ připomíná někdejší útočník Kladna.
Slavné osobnosti hokejové hminulosti se později potkávaly v dresu veteránské reprezentace. „Ještě loni jsme u Kukiho na Hluboké hráli přátelský zápas. Skončilo to naším vítězstvím 7:3 a Mirek měl radost. Bohužel byl nemocný, normálně se o tom s námi bavil. Bylo vidět, jak se snaží to překonat… Je to kruté, Mirkovi nebylo ani šedesát let. Ale co naděláte,“ kroutí hlavou tiše Nový.
Miroslav Dvořák válel domácí nejvyšší soutěž 13 sezon. V reprezentaci sehrál 228 utkání a zaznamenal 15 gólů. Startoval na devíti světových šampionátech (v letech 1974-79, 1981-83), dvou olympijských hrách (1976, 1980) a na stejném počtu Kanadských pohárů (1976, 1981). Znatelnou stopu zanechal také v zámořské NHL, dlouholetý kapitán Motoru odešel v létě 1982 do Philadelphie.
Za Atlantikem prožil tři báječné sezony. V roce 1983 vypadli Flyers ze Stanley Cupu po sérii s New York Rangers a Miroslav Dvořák poté posílil československou reprezentaci na mistrovství světa v Německu. Byl vůbec prvním zámořským krajánkem, jehož služby naše národní mužstvo využilo na vrcholném turnaji. O rok později pronikl Philadelphie až do finále play off, kde se v boji o Stanleyův pohár utkala s Edmontonem. Souboj dvou velkých kamarádů nakonec vyhrál s Oilers útočník Jaroslav Pouzar.
Také v zámoří odváděl Dvořák výborné služby, našel si spoustu přátel. V organizaci Flyers bude mít navždy pevné místo mezi největšími hvězdami. Sympatický Jihočech se přátelil hlavně se zadákem Bradem Marshem, jenž za Dvořákem později přijel do kraje rybníků na osobní návštěvu. Legenda českého hokeje si v závěru kariéry ještě zahrála za německé týmy z Kasselu a Essenu.
Po odchodu z vrcholové scény se Miroslav Dvořák usadil v Hluboké a dal se na podnikání. Miroslav Dvořák starší ještě v padesáti letech nastupoval za tým Hluboká Knights. Poslední dobou ale musel milovaný hokej vzdát, zápas s rakovinou ho stál spousty sil. Poslední boj prohrál ve čtvrtek 12. června 2008.